בד בבד עם העלייה ברמת החיים והתרחבות המודעות והפתיחות לענף העיצוב, אנשים רבים בוחרים לעבוד עם מעצב בפנים בעת בניית או שיפוץ בית פרטי, וילה או דירת יוקרה. למרות שמרבית עבודת מעצבי הפנים מתרחשת בשלבי הבניה הסופיים, מומלץ לשכור את שירותיהם כבר בשלבים הראשוניים בכדי שיסייעו בתכנון ועיצוב הבית בסגנון המבוקש על ידי בעליו.

מטרתו של מעצב פנים

עבודתו של מעצב פנים נועדה לספק חלל מחייה המתאים לסגנון ולאורח חיי הדיירים. כלומר, חלל שהינו אסטטי, מרשים, פרקטי ונעים לשימוש ושהייה, המבטא את טעמם וסגנונם הייחודיים של בעליו. כפועל יוצא מכך, מדובר בעבודה פרטנית ומדויקת הכוללת בתוכה תכנון של חלל הבית, בחירת חומרי הגלם שישמשו אותו, ובחירת פרטי ריהוט ואבזרים שיוצבו בו. כל זאת, במטרה לייצר חלל הרמוני, יפה, שימושי ועכשווי.

הגדרת צרכים ורצונות של בעלי הבית

על מנת לספק לבעלי הבית מרחב מחייה העונה לצרכיהם, יש להגדיר תחילה את הצרכים האלו מבחינת מאפייני המשפחה ואורחות חייה. כך לדוגמא, ישנו הבדל בעיצוב הבית עבור משפחה צעירה עם ילדים המתעתדת להתרחב, לבין עיצוב בית לזוג מבוגר ומיושב שילדיו כבר עזבו את הבית. כמו כן, בעיצוב הבית יש לקחת בחשבון את סגנון החיים, בין אם רגוע, שקט ואינטימי, או תוסס ופעיל הכולל אירוח עם הרבה מבקרים ואורחים. מעבר לכך, עיצוב הפנים נקבע גם על פי העדפות בעליו. למשל, יש מי שאצלו מרכז הפעילות הוא הסלון, ואילו אצל אחרים פעילות הבית מתמקדת במטבח ובפינת האוכל.

הגדרת סגנון העיצוב

 לאחר שהוגדרו צרכי בעלי הבית, יש להגדיר גם את סגנון העיצוב המבוקש ואת התאמתו לסגנון חייהם. כך לדוגמא, יש מי שמעדיפים לעצב את ביתם בסגנון כפרי חם וביתי, ואילו אחרים מעדיפים עיצוב הנוטה לקווים מודרניים, אלגנטי ומופשט. מלבד זאת, ישנם עוד הרבה סגנונות עיצוב פנים ואפשרויות לשילוב של סגנונות, במטרה ליצור חלל ייחודי, מרשים ופרקטי המשקף את חזון וערכי דייריו.